Hetalia: Insane World

Duży dom, wielki ogród i jeszcze większy rozgardiasz! - Personifikacje przejmują to forum!
 
IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

 Mołdawia się wita~

Go down 
AutorWiadomość
Mołdawia

avatar

Join date : 02/07/2016

PisanieTemat: Mołdawia się wita~   Sob Lip 02, 2016 10:10 pm


Kraj/ wyspa/ miasto: Mołdawia (Republika Mołdawii, Republica Moldova)

Imię i nazwisko postaci: Iurie Postan

Data urodzin: 27 sierpnia - ogłoszenie niepodległości od ZSRR.

Wiek: 10 lat fizycznie. W rzeczywistości około 650 lat.

Charakter: Iurie na co dzień zachowuje się jak wesołe i roześmiane dziecko, co zapewne wydaje się dziwne, patrząc na jego ciężką sytuację. Jest też bardzo pracowity i kiedy trzeba, poważnieje. Zrobi wszystko, by jego kraj się rozwijał, przyjmie każdą pomoc. Niestety, czasem myli pomoc z chęcią wykorzystania go i przez to ulega różnym wpływom. Łatwo nim manipulować, jest naiwny jak dziecko, które faktycznie z wyglądu przypomina. Cieszy się z każdej drobnostki, a najbardziej, kiedy dostaje coś dobrego do jedzenia za darmo. Chłopiec czasem chodzi głodny, choć raczej stara się dobrze odżywiać. Nie zawsze jednak ma skąd wziąć jedzenie. Poza tym będąc biednym i doświadczonym przez los, jest gotów podzielić się z innymi każdym okruszkiem, jaki wpadnie w jego łapki. Jest też bardzo oszczędny i dopóki ubranie można pocerować, to nie wyrzuci go. Nie ma potrzeby ciągłego wymieniania ciuchów, więc nie będzie niczym dziwnym, jeśli przez cały rok będziemy go widywać w jednym i tym samym płaszczu.
Mocno zależny od Rumuna, zawsze szuka jego wsparcia i towarzystwa. Zdarza mu się płakać, kiedy nie może się z nim spotkać. W towarzystwie dorosłych wybiera sobie osobę, której będzie się trzymał. Nieświadomie szuka kogoś, kto by nim pokierował.
Dzieciak ma za sobą wiele ciężkich chwil. Walki, znikanie z mapy, usługiwanie innym. Dlatego niełatwo teraz sprawić by czegoś lub kogoś się przestraszył. Zbyt wiele już widział, aby jakaś drobnostka była w stanie zrobić na nim wrażenie. Pogróżki nie zmuszą go do posłuszeństwa. Chyba, że dotyczą kogoś mu bliskiego. Iurie również nie boi się strasznych opowieści, a przynajmniej większości z nich. Lubi natomiast ich słuchać i patrzeć jak inni się boją. Kiedy już przestraszy się jakiejś historii to porządnie. Wtedy zasypia przy zapalonym świetle lub zagląda pod łóżko, by upewnić się, że nic tam nie ma.
Chłopiec bardzo pragnie przyłączyć się do Unii Europejskiej, ale jednocześnie nie chciałby zrywać kontaktów z Rosją. Nie jest w stanie zdecydować się na jedną z dwóch rzeczy, co stwarza w nim wewnętrzne rozdarcie. Po ostatnich skandalach i pogorszeniu sytuacji w jego małym państewku chłopak również zaczyna rozważać zjednoczenie z Rumunią.
Iurie jest bardzo samodzielnym chłopcem. Potrafi gotować i korzysta z tego talentu jeśli tylko ma okazję. Żyjąc sam musiał się tego nauczyć. Do tego zawsze stara się dbać o porządek i sprząta swoje mieszkanko od czasu do czasu.

Wygląd: Iurie to mały chłopiec, mierzący sobie jakieś 130 cm. Jest to dziwne, patrząc na to, jak długo istnieje jego kraj. Cóż, Hima zjebał, Mołdawia od zawsze ulegała czyimś wpływom, rzadko działał samodzielnie, a do tego parę razy zdarzyło mu się zniknąć z mapy. Nie mówiąc już o tym, że jest bardzo zacofanym i najbiedniejszym krajem w Europie. Te wszystkie czynniki przyczyniły się do faktu, że Iurie został uwięziony w ciele dziecka. Ma krótko ścięte włosy w kolorze ciemnego brązu, po obu stronach głowy odstają mu kosmyki, które wyglądają trochę, jakby chłopiec miał dwie kitki. Jego oczy są koloru bursztynowego. Co się rzuca w oczy w jego wyglądzie to kły, które widać, gdy otworzy buzię. Ma również bladą cerę. Na pewno kojarzy się z małym wampirkiem, czym przypomina brata. Czy jednak faktycznie nim jest? Iurie zawsze się śmieje, gdy ktoś go o to pyta. Oczywiście, że nie. Personifikacja kraju nie może być wampirem, bo wampiry to umarlaki, a on z całą pewnością żyje.
Jeśli chodzi o ubiór to ciężko mówić o czymś wyszukanym. Iurie zawsze chodzi w przydużych, połatanych płaszczach, które zdają się być wyciągnięte ze śmietnika. Podobno nic nie nosi pod owymi płaszczami. Od czasu do czasu można zobaczyć na jego stopach buty, które również wydają się nieco za duże na niego. Na głowie nosi malutki kapelusik, dokładnie taki jak ma Rumunia.

Relacje:

Rumunia - Braciak, którego Iurie z wyglądu nieco przypomina. Ogólnie sytuacja między nimi jest dosyć skomplikowana, gdyż Rumun założył sobie państwo na jego dawnych ziemiach. Niby powinien nie lubić chłopaka z tego powodu, ale Rumun przejawia względem niego ogromną opiekuńczość. Nie mówiąc o wspieraniu jego malutkiego kraju na wszelkie sposoby. Iurie uwielbia spędzać czas w jego towarzystwie i zawracać mu głowę. Nie miałby nic przeciwko zjednoczeniu ich krajów, gdyby to on pozostał głównym i całe terytorium byłoby Mołdawią tak jak dawniej.

Transylwania - Ona to w sumie od Węgierki, nie? Chwilkę była z nim i Rumunem w unii, ale ta szybko się rozpadła. W sumie to Iurie kojarzy, że mają wspólne korzenie, ale ciężko mu określić kim właściwie jest dziewczyna dla niego. Dla słodyczy jednak uśmiechnie się do niej.

Bułgaria - Poza zwykłą polityką łączy ich Rumunia. Dla Iurie to brat, a dla Bułgarii najlepszy przyjaciel. Sporo czasu więc spędzają we trójkę. Chłopiec lubi tego mężczyznę, choć bywa zazdrosny, gdy Vasile spędza z owym więcej czasu niż z nim.

Rosja - Praktycznie to dzięki niemu Iurie nadal żyje (albo raczej dzięki niemu narodził się Rumun, bo gdyby nie podbicie Bessrabii to po prostu Mołdawia zmieniłaby nazwę na Rumunia). Chłopiec przez długi czas żył pod jego butem. Później to Rusek oddał mu Bessrabię we władanie i pozwolił mu na bycie niepodległym. Iurie trochę boi się tego wielkiego mężczyzny i stara się go nie urazić niczym. Obecnie łączą ich silne relacje, choć chłopiec jest zły na Ivana za wspieranie Naddniestrza, które jest przecież integralną częścią Mołdawii.

Ukraina - Ukraińcy są najliczniejszą grupą etniczną w Mołdawii, tuż za rodzimymi Mołdawianami. Relacje tych dwóch państw sięgają aż do XVII wieku, kiedy to mołdawski władca przejął na jakiś czas kontrolę w "tureckiej Ukrainie". Ukrainka sprzedaje elektryczność po bardzo niskich cenach, a kiedy Rusek zbanował transport mołdawskiego wina do swojego kraju, kobieta otworzyła swój rynek na nie. Chłopiec lubi tę personifikację, jest niezwykle miła i uprzejma.

Węgry - Jak narodził się Mołdaw? Otóż pierwszy władca kraju, Bogdan I, uszedł na ziemie obecnej Bukowiny, pokonał tamtejszych królów węgierskich i utworzył samodzielny organizm polityczny. Bo nie ma to jak komuś ukraść kawałek ziemi, prawda? Relacje między tą dwójką często zmieniały się na przestrzeni wieków. Raz były dobre, raz złe. Raz współpracowali, raz bili się. Obecnie Iurie osobiście nie ma nic do Erzsebet, ale nie przepada za nią, bo ta wiecznie kłóci się z jego bratem.

Niemcy - Jako jeden z pierwszych uznał niepodległość Mołdawii, wspiera również kraj w dążeniach do dołączenia do Unii Europejskiej. Jest to jeden z najważniejszych partnerów zachodnich tego małego kraju. Kilka wielkich firm niemieckich ma swoje placówki u niego. Iurie troszkę niepewnie czuje się w jego pobliżu, gdyż Ludwig jest niezwykle surowy i poważny.

Austria - Niby taki elegancik, niby arystokrata. Ale kawałek ziemi to Mołdawowi kiedyś ukradł, złodziej jeden. Iurie długo nie lubił tego mężczyzny, jednak to się zmieniło za sprawą pieniążków. Obecnie Austria wkłada bardzo dużo pieniędzy w Mołdawię, a handel między tą dwójką jest mocno rozwinięty. Być może dlatego, jeśli tylko jest możliwość, chłopiec kręci się koło Rodericha. A nóż widelec dostanie parę groszy na coś?

Polska - Tu również bywało różnie, podobnie do Węgier. Raz współpracowali, raz bili się. Sytuacja często się zmieniała. Obecnie te dwa kraje mają bardzo przyjazne stosunki, a Polak wspiera chłopca w jego drodze do Unii Europejskiej. Ekonomia między nimi jest silnie rozwinięta i wymiana handlowa stoi na wysokim poziomie. Feliks nie uznał Naddniestrza co również dało dodatkowy powód Iurie do polubienia tego blondyna.

Dania - Współpraca polega głównie na tym, że Dania prowadzi programy mające na celu zlikwidowanie handlu ludźmi oraz przestrzeganie praw człowieka w Mołdawii. Wspiera finansowo program mający na celu usunięcie broni i amunicji ruskiej z terenów Dniestru, a także wraz ze Szwecją wkłada sporo pieniędzy na odbudowanie infrastruktury Mołdawii, która została poważnie zniszczona w 2009 roku. Duńczyk jest jak duże dziecko i zapewne dlatego Iurie bardzo lubi jego towarzystwo. Mężczyzna wydaje mu się niesamowicie zabawny.

Izreal - Relacje między tą dwójką są niezwykle przyjazne, oparte na obustronnej pomocy. Wysiłki tej dwójki koncentrują się głównie na realizacji osiągniętych porozumień o współpracy w dziedzinie gospodarki, medycyny, przemysłu, rolnictwa, spraw społecznych i kulturowych. W wielu artykułach ich relacje są określane jako "friendly and warm". Izraelczycy pochodzący z Mołdawii są wysoko cenieni w Izraelu jako wykwalifikowani specjaliści. Są oni wykorzystywani w różnych sferach gospodarki Izraela, sektora publicznego i sztuki. Niektórzy z nich uzyskują doskonałe wyniki, a obecnie są dobrze znani w Izraelu i za granicą. Wielu z nich nawet przywróciło swoje obywatelstwo Mołdawii. Około 200 tysięcy obywateli izraelskich ma związek z Mołdawią w ten lub inny sposób - przez ich małżonków, rodziców, dziadków, lub byli po prostu urodzeni w Mołdawii. Nawet założyciel i pierwszy burmistrz Tel Awiwu, Pan Meir Dizengoff, który przyjechał do Izraela pod koniec XIX wieku, urodził się w regionie Orhei Mołdowy. To samo odnosi się do malarzy Nahum Gutman i Moisey Gamburg, kompozytor Samuel Cohen pamiętany za jego aranżację izraelskiego Hymnu Narodowego, Hatikvah, Icchak Korn założyciel Światowej Federacji Żydów besarabskich i "Beit Bassarabia" w Tel Awiwie.
Ową relację spokojnie można nazwać przyjaźnią i to bardzo silną. Mołdaw czuje pewną więź z Izraelem i zawsze stara się go bronić.
(Dla zainteresowanych: http://www.israel.mfa.md/descendants-md-is-en/ )

Grecja - W Mołdawii znajduje się wielu greckich obywateli, którzy zostali wyrzuceni ze swojego kraju ze względu na komunistyczne zapędy. Obecnie język grecki cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w Mołdawii i trzy największe instytucje edukacyjne w tym kraju oferują lekcje owego języka. Grecki minister edukacji wysyła do Mołdawii materiały przydatne do nauki. Sam Iurie jest trochę zaciekawiony owym językiem i czasem zajrzy do tych materiałów. Wobec Heraklesa jest raczej neutralnie nastawiony.

Naddniestrze - Rodzeństwo. Głupie rodzeństwo, które sobie ubzdurało, że będzie mieć własne państwo. Na szczęście nie jest uznawane na arenie międzynarodowej, więc o odłączenie Iurie nie musi aż tak się martwić. Nie podoba mu się wsparcie dla Naddniestrza ze strony Rosji. Sytuacja między nimi jest mocno napięta.

Francja - Jeden z głównych inwestorów. Wiele firm francuskich inwestuje w Mołdawii. Orange S.A. kieruje siecią Orange Moldova. Tak samo Société Générale stoi nad Mobias Banca. Istnieje również wiele zagranicznych firm z branży IT w Kiszyniowie. Chłopiec lubi Francisa i chętnie przebywa w jego towarzystwie.

Turcja - Za czasów Imperium Osmańskiego Mołdawek znajdował się pod jego butem. Bronił się rękoma i nogami przed tym, ale niestety Imperium było silniejsze i w końcu musiał mu ulec. Może i miał sporo swobody, ale dla jego kraju w większości to był ciężki okres, władcy ciągle się zmieniali i ciężko było wszystko ustabilizować. W końcu jednak Rosja uwolnił go z rąk Osmana. Obecnie łączą ich pozytywne relacje, szczególnie przez autonomiczne Terytorium Gagauzji. Gagauzjanie są uważani za ludność pochodzenia tureckiego. Obecnie Iurie ma neutralne nastawienie do tego mężczyzny, uwielbia jego słodycze.

USA - Alfred daje mu kupę kasy i pomaga zwalczać korupcję. A jak ktoś daje kasę to trzeba go lubić.

Japonia - Od 2000 roku w Mołdawii Japonia realizuje program dotacji na poprawę rolnictwa i hodowli prywatnej. Poza tym koncentruje się też na wsparciu szpitali oraz pomocy matkom i dzieciom. Przekazuje również pieniądze na zwiększenie produkcji żywności, z którą jest spory problem w Mołdawii. Kiku również utworzył program umożliwiający w jego kraju szkolenie mołdawskich ekspertów i podwyższanie poziomu ich wykształcenia. Kiku jest trochę nudny, zdecydowanie zbyt cichy i spokojny.

Kanada - Poprzez swoją ambasadę w Bukareszcie, Kanada uczestniczy w projektach mających na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i przestrzeganie praw człowieka w Mołdawii. Wspiera, na przykład, coroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Praw Człowieka w Kiszyniowie w Mołdawii. Państwo niedawno zostało dodane do listy kwalifikujących się krajów Funduszu Kanady inicjatyw lokalnych (CFLi) , który finansuje projekty opracowane przez społeczeństwo obywatelskie. Mołdawia wdrożyła plan działania na trzy lata w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa (EPS) i aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej (UE). Integracja Mołdawii do wspólnoty euroatlantyckiej jest w interesie Kanady, gdyż przyczyni się bezpośrednio do bezpieczeństwa i stabilności w regionie.  Kanada? Że kto? Iurie lubi ten kraj, ale personifikacji raczej nie miał okazji spotkać *albo jak większość po prostu go nie widzi*.

Szwajcaria - W kwietniu 1992 roku szwajcarski instytut wojskowy w Moskwie powiedział, że Szwajcaria ma na celu stworzenie powiązań między Szwajcarią oraz mołdawskimi instytucjami wojskowymi i pomagać Mołdawii w zakresie wzmacniania zdolności obronnych. W październiku 2006 roku Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Szwajcarii do Mołdawii Christian Fessler stwierdził, że Szwajcaria wspiera europejskie wysiłki integracyjne Mołdawii, oraz ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Naddniestrzu. Szwajcarska Agencja Rozwoju i Współpracy (SDC) działa w Mołdawii od 2000 roku, zapewniając pomoc humanitarną. W czerwcu 2003 roku szwajcarski parlamentarzysta Ruth-Gaby Vermot-Mangold przedstawił raport na temat handlu narządami do Rady Europy, w tym dowody zebrane w Mołdawii. Skłoniło to władze szwajcarskie do rozważenia nowego prawodawstwa, aby zapobiec nadużyciom dawstwa organów. Iurie boi się tego mężczyzny pomimo jego "neutralnego" nastawienia, ale stara się tego zbytnio nie okazywać.

Holandia - Holandia ma dobre stosunki polityczne z Republiką Mołdowy i tam jest głównym inwestorem zagranicznym.  Holandia reprezentuje Mołdawię w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i Banku Światowym. W związku z tym, władze finansowe i monetarne obu krajów ściśle ze sobą współpracują. Holenderskie Ministerstwo Finansów zapewnia pomoc techniczną, na przykład, w ramach planowania i odpowiedzialności finansowej. Holenderskie firmy są aktywne w hodowli i przetwórstwie mięsnym, rolnictwie i przemyśle tkanin, a niektóre pomagają w rozwoju portu w Giurgiuleşti. Poza programami gospodarczymi w Holandii prowadzi się również szereg programów edukacyjnych dla Mołdawii. Poprzez Netherlands Fellowship Program Mołdawianie mogą ubiegać się o stypendium w celu odbycia studiów w Holandii.

Macedonia - Rząd Macedonii zdecydował się wesprzeć Mołdawię poprzez wysyłanie im jedzenia dla rodzin z dziećmi, gdyż te są przyszłością państwa. Uważa, że Mołdawia i Macedonia zawsze będą przyjaciółmi. Państwo ma zamiar zawsze wspierać ten malutki kraj.

Hiszpania - W 2008 roku hiszpański rząd wskazał, że 12,582 obywateli Mołdowy jest legalnie zatrudnionych tam. Hiszpania jest znaczącym inwestorem w Mołdawii przez Unión Fenosa, która jest właścicielem trzech z pięciu spółek dystrybucji energii w Mołdawii.


Inne informacje i ciekawostki:
- Mołdawia podzielona jest na 32 regiony oraz 5 miast wydzielonych. Dodatkowo w jej skład wchodzi terytorium autonomiczne jakim jest Gagauzja oraz Naddniestrze – obszar, który po wojnie w latach 90. XX wieku ogłosił secesję i gdzie nie jest sprawowana władza konstytucyjna z Kiszyniowa.
- Średnia temperatura w styczniu od –5 °C na północy do –3 °C na południu, w lipcu odpowiednio 19 °C i 22 °C (w Kiszyniowie absolutne minimum –30 °C, maksimum 39 °C).
- Mołdawia to najbiedniejszy kraj europejski, jest bardzo słabo rozwinięty i silnie uzależniony od importowania paliw i innych surowców. Rolnictwo i leśnictwo dostarczyło 42%produktu narodowego netto w 1994 roku, przemysł i budownictwo – 38%, dochód narodowy na 1 mieszkańca wyniósł 1260 dolarów. Według wielu specjalistów około 90% ludności żyje poniżej minimum egzystencji.
- Na podstawie spisu powszechnego z 2004 roku 75,8% mieszkańców stanowią Mołdawianie, 8,4% Ukraińcy, 5,8% Rosjanie, 4,4% Gagauzi, 2% Rumuni, 1,9% Bułgarzy.
- Flaga mołdawska to prostokąt podzielony na trzy pionowe części. Wymieniając od lewej mają one kolor niebieski, żółty i czerwony. Na środku żółtej części jest namalowany herb Mołdawii, który umieszczono dla odróżnienia od flagi Rumunii. Godło to orzeł z tarczą, na której znajduje się głowa tura.

Historia Mołdawii w skrócie:
 


Lubię pociągi... Wcale nie. Nie stać mnie na nie.


Ostatnio zmieniony przez Mołdawia dnia Pią Lip 29, 2016 6:25 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Pan Wargin
Admin
avatar

Join date : 22/05/2016
Skąd : Stąd, a jakże.

PisanieTemat: Re: Mołdawia się wita~   Nie Lip 10, 2016 1:37 am

Krótko, zwięźle i na temat:

1. Przecinki to szaleństwo, często ich nie ma, często są w złych miejscach. Za dużo tu przykładów, żeby je wymieniać. Przeczytaj sobie tekst na głos, wrzuć w jakiś program, cokolwiek. Dobrym sposobem jest czytanie tego tak, jakby się chciało to komuś opowiedzieć.

2. Dużo powtórzeń. Szczególnie jeśli chodzi o słowa „jest” i „będzie”. Przytoczę tu tylko kilka przykładów:
Mołdawia napisał:
Łatwo nim manipulować, jest naiwny jak dziecko, którym z wyglądu jest.
[...]
Jest też bardzo oszczędny i dopóki ubranie można pocerować, to będzie je nosił. Nie ma potrzeby ciągłego wymieniania ubrań, więc nie będzie niczym dziwnym, jeśli przez cały rok będziemy go widywać w jednym i tym samym płaszczu.
[...]
Iurie jest małym chłopcem, mierzącym sobie jakieś 130 cm. Jest to dziwne, patrząc na to jak długo istnieje Mołdawia.
[...]
Nie mówiąc już o tym, że Mołdawia jest bardzo zacofana i jest najbiedniejszym krajem w Europie.
[...]
Jako jeden z pierwszych uznał niepodległość Mołdawii, wspiera również kraj w dążeniach do dołączenia do Unii Europejskiej. Jest to jeden z najważniejszych partnerów zachodnich Mołdawii. Kilka wielkich firm niemieckich ma swoje placówki w Mołdawii. Iurie troszkę niepewnie czuje się w jego pobliżu, gdyż Ludwig jest niezwykle surowy i poważny.
[...]
Uważa, że Mołdawia i Macedonia zawsze będą przyjaciółmi i Macedonia zawsze będzie starać się wspierać ten malutki kraj.
[...]
Holandia reprezentuje Mołdawię w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i Banku Światowego.

3. Kilka błędów składniowych, tj:
Mołdawia napisał:
Chłopiec lubi kobietę, jest niezwykle miła i uprzejma.
Orange S.A. kieruje siecią Orange Moldova. Tak samo Société Générale z Mobias Banca. [nie wiadomo o co chodzi w drugim zdaniu. Rozwiń je jakoś, dodaj orzeczenie, cokolwiek]
Kanada uczestniczy w projektach mających na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i przestrzegania praw człowieka w Mołdawii, wspieranie, na przykład, corocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Praw Człowieka w Kiszyniowie w Mołdawii. [szalone przecinki! Może zamiast jednego z nich daj "oraz"?]

Tyle moich spostrzeżeń. Zapraszam do poprawy c:

_________________
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://insane-hetalia.forumpolish.com
Pan Wargin
Admin
avatar

Join date : 22/05/2016
Skąd : Stąd, a jakże.

PisanieTemat: Re: Mołdawia się wita~   Nie Lip 17, 2016 7:01 pm

Lepiej c:

AKCEPT~ =( ' x ' )=

_________________
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://insane-hetalia.forumpolish.com
Sponsored content
PisanieTemat: Re: Mołdawia się wita~   

Powrót do góry Go down
 
Mołdawia się wita~
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Hetalia: Insane World :: FORUMOWE "MUST HAVE!" :: Karty postaci-
Skocz do: